Australian Marimba Competitions

 

3rd Australian Marimba Competition (6-7 August 2016)

1st Prize

Yun Ju Pan (Taiwan)

2nd Prize

Yoshiko Tsuruta (NZ)

3rd Prize

Naoto Segawa (Japan)

 

Adjudicators:

Claire Edwardes (NSW), Peter Neville (VIC), Alejandro Ruiz (Colombia), Steve Falk (VIC), Sergei Golovko(VIC), Robert Oetomo (NSW), Robert Clarke (VIC)

 

2nd Australian Marimba Competition (25-26 July 2015)

1st Prize

Shanie Klas (VIC)

2nd Prize

Andrew Sickmeier (USA)

3rd Prize

Therese Ng (VIC)

 

Adjudicators in Round 2:

Claire Edwardes (NSW), Peter Neville (VIC), Wei-Chen Lin (Taiwan), Steve Falk (VIC), Sergei Golovko(VIC), Robert Oetomo (NSW)

Adjudicators in Round 3:

Wei-Chen Lin (Taiwan), Lamar Burkhalter (USA), Robert Clarke (VIC), Steve Falk (VIC)

 

1st Australian Marimba Competition (16-17 August 2014)

alt

1st Prize - Euphina Yap (WA), 2nd Prize - Amika Morita (Japan), 3rd Prize - Therese Ng (VIC), 4th Prize - Madi Chwasta (VIC), Adjudicators Award - Clara Lin (VIC)

alt

Adjudicators in Round 2:

Claire Edwardes (NSW), Peter Neville (VIC), Jamie Adam (SA), Steve Falk (VIC), Sergei Golovko(VIC)

Adjudicator in Round 3:

Michael Burritt, Professor of Percussion and Head of Department at the Eastman School of Music, renowned International marimba soloist and educator

 

 

APA Students - winners of Australian Percussion Eisteddfods

Madeleine Chwasta (2011 - Sydney)alt
1st prizes in sections:

  • Senior High Snare Drum solo;
  • Senior High 4 Mallets Keyboard solo;
  • Senior High Timpani solo

3rd prize in section:

  • Senior High 2 Mallets Keyboard solo

Madeleine Chwasta has demonstrated the best result in Victoria in her VCE percussion exam and was selected to perform VCE Season of Excellence and VCE Top Act Concerts in 2012. She is currently study percussion at the Australian Percussion Academy and Melbourne University.

 

alt

Laura Smith

1st prize in section:

Senior 2 Mallets Keyboard solo

2011 (Sydney)

alt

Matthew Simos
1st prize in section:

Primary School Percussion solo

2011 (Sydney)

alt

Eamon Ballenger
3rd prize in section: Primary School Percussion solo

2011 (Sydney)

 

Winners of the Royal South Street Festival 2011:

Claire Brace, Laura Smith and Ilia Karageorgiou

altalt

 

Jesse Glass - Winner of 2010 Percussion Eisteddfod in Brisbane (QLD)

altalt

  • First place in Senior High Snare Drum solo section with piece "Licking Stick"by Robert Cossom
  • First place in Senior High Timpani solo section with pieces "Mystique Dance" and "Tango" by Robert McCormick

2010 Royal South Street Festival in Ballarat (VIC)

  • First Prize in Senior High Percussion solo section with "Introduction and Tarantella" by Pablo Sarasate, arr. for marimba by Sergei Golovko www.blackeyeproductions.com.au
  • First Prize in Open Percussion solo with piece "Licking Stick"by Robert Cossom